Coaching, czyli sztuka zadawania pytań

CoachingModne ostatnio słowo, jakim stał się coaching, przewija się nie tylko przez łamy periodyków skupionych na tematyce personalnej. Coraz częściej pojawia się na horyzoncie zawodowym nie tylko menedżerów, ale też zwykłych pracowników. Czym jest? Większość coachów zapytana o to, czym się zajmują odpowie, że stawiają pytania. Na tym bowiem polegają sesje coachingowe.

Coach pyta, klient stara się odnaleźć rozwiązanie danej sytuacji. Coaching nie daje natomiast odpowiedzi na te pytania sam z siebie. Jest raczej okazją do wskazania drogi, którą dana osoba powinna podążać. W pewnym sensie więc przypomina to psychoanalizę, z tą jednak różnicą, że psychoanaliza skupia się na tym, co było, próbując dotrzeć do przyczyn obecnego stanu rzeczy, a coaching patrzy w przód i szuka sposobów wyjścia z bieżącej sytuacji.

Przykłady zastosowania coachingu

Przykładem działania coachingu może być sytuacja opisywana przez jednego ze specjalistów: zdarza się, że w niektórych sytuacjach nie wiemy, jak się zachować, a po rozmowie z kimś dostrzegamy nową perspektywę, inaczej patrzymy na pewne kwestie i odnajdujemy potencjalne rozwiązania. Tym kimś może być właśnie coach, a rozmowa - sesją coachingową.

Innym przykładem jest sytuacja, w której klient wie, co trzeba zrobić, ma odpowiednią wiedzę i informacje, ale z jakiś przyczyn nie podejmuje oczekiwanego działania. Jego przekonania stoją w sprzeczności ze skutecznością. Może mieć inny wizerunek, może czuć, że pewne działania do niego nie pasują. Coaching jest w takim wypadku poszukiwaniem rozwiązania trudnej sytuacji, próbą odnalezienia wyjścia, które pozwoli danej osobie odzyskać skuteczność bez utraty wiary w siebie i wyznawane przez siebie wartości.

Inna sprawa, że są sytuacje, w których nawet najlepszy coach nie pomoże. Przykładem mogą być konkretne umiejętności, których brak determinuje poczynania klienta. Jeśli bowiem klient nie wie, jak występować publicznie, to coaching go tego nie nauczy. Będzie oczywiście zmuszał takiego klienta do myślenia i poszukiwania rozwiązań, jednak ostatecznie znacznie bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie udział w szkoleniu, nawet indywidualnym. Warto też pamiętać o tym, że w przypadku szkolenia to trener wie najlepiej, co należy robić. Przekazuje swoją wiedzę kursantom, występuje z pozycji mentora. W przypadku coachingu jest inaczej.

Warto przywołać jeszcze jeden pozytywny przykład coachingu, który dobrze pokazuje różnicę między tym, co robi trener i tym, co robi coach. Może się na przykład zdarzyć, że klient nie radzi sobie w konkretnej sytuacji – na przykład zajął nowe stanowisko i ma problem z przekonaniem podwładnych do tego, że jest odpowiednim człowiekiem w odpowiednim miejscu. Trening polegałby w tym przypadku na podaniu takiemu menedżerowi gotowych rozwiązań. Coaching natomiast pozwoli mu wczuć się w swoich podwładnych i spojrzeć na problem z różnej perspektywy, a więc - lepiej zrozumieć sytuację, a co za tym idzie - znaleźć skuteczniejsze rozwiązanie.

W tym kontekście widać także pewien aspekt, który często ucieka zainteresowanym coachingiem. Chodzi o niebiznesową stronę takiego działania. Coaching może bowiem być dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy mają problemy z kontaktami np. z rodziną. Spojrzenie na jakiś problem z innej strony w ich przypadku może być kluczowe.

Popraw swoją produktywność - 7 sposobów

ProduktywnośćStosując kilka sprytnych trików jesteś w stanie robić więcej w krótszym czasie. Realizację możesz zacząć od teraz.

Jak uczyć się efektywnie?

Efektywna naukaCo lubi nasz mózg? Jak polepszyć swoje wyniki? Co zrobić, by nawet krótka powtórka przed egzaminem przyniosła efekty?