Jak i dlaczego?

Pozytywne nastawienieW momencie, kiedy w życiu występują problemy oraz mają miejsce sytuacje i wydarzenia, które nie do końca są przyjemne, ludzie najczęściej zaczynają się zastanawiać nad nimi i zadawać sobie samym pytania. A jak te pytania brzmią? Uwaga, oto one. Dlaczego to się stało? Jak to się stało? Dlaczego ja? Czy musiało mi się to przytrafić? Jednak warto pomyśleć o tym, czy dzięki nim znajdzie się właściwe odpowiedzi oraz rozwiązania na zaistniałe problemy?

Niekoniecznie. Te pytania skupiają się na problemach, a nie na rozwiązaniach. Oczywiście, jest pewien sens zastanowienia się nad tym, dlaczego coś się stało i jak, ponieważ w przyszłości można będzie podobnego błędu, wydarzenia czy sytuacji uniknąć. Pomaga to także zanalizować to, co się wydarzyło, jednak nie daje to czegoś istotnego. Odpowiedzi dotyczącej rozwiązania samego problemu lub problemów.

Dlaczego i jak? - zmień to natychmiast

Na co zmienić? Można to zmienić na: "co mogę zrobić?" bądź jeszcze lepiej: "co mogę w tej sytuacji zrobić, żeby było lepiej?" Kiedy już przestaniesz zadręczać się pytaniami z cyklu: "dlaczego i jak?" zacznij zadawać sobie właśnie powyższe pytanie. Ukierunkuje Cię ono na szukanie odpowiedzi i rozwiązań. Zauważ, że ludzie stale powtarzają: "dlaczego i jak?" tylko nic z tego zazwyczaj nie wychodzi. Przykładów podobnych pytań można by wypisać tysiące. Spójrz chociażby tylko na te: "dlaczego mi się to przytrafiło?" "dlaczego to się stało?" "dlaczego on bądź ona robi mi coś takiego?" "jak on i ona mogli mi to zrobić?" "jak to się stało?" itd. Brzmi znajomo, prawda? To się słyszy codziennie.

A ile razy, dla odmiany, słyszysz właśnie coś takiego: "co mogę zrobić, żeby było lepiej?" Rzadziej, racja? Widzisz, to wszystko świadczy o tym, na czym ktoś się skupia. Na problemie, czy rozwiązaniu. Jeśli na problemie, to tylko będzie się go pogłębiać i sytuacja nie ulegnie poprawie, a wręcz przeciwnie. Jeśli na rozwiązaniu, to ono się na pewno znajdzie. Umysł nastawiony na szukanie wyjścia z sytuacji po prostu zacznie takowego szukać.

Tym, co sprawia, że ludzie nie mogą wybrnąć z problemów, jest zadawanie sobie niewłaściwych pytań i kierowanie uwagi na sam problem. "Co mogę zrobić?" zadziała o wiele lepiej. Jeśli dopadły Cię wcześniej podobne wątpliwości oraz rozterki, dlaczego i jak coś Ci się akurat przytrafiło, to skieruj uwagę na coś innego. Dobrym rozwiązaniem jest pogodzenie się i zaakceptowanie zaistniałego doświadczenia. Zaprzestanie walki z rzeczywistością, ponieważ to również nie pomoże. Następnie należy zastanowić się, co można w tej sytuacji najlepszego zrobić. A jak dopadną Cię ponownie pytania i wątpliwości z cyklu: "dlaczego i jak?" to zmień trochę ich formę. Zacznij mówić: "dlaczego by nie zmienić mojej sytuacji na lepszą?" i "jak mogę z tego wybrnąć?". Widzisz, lekko zmodyfikowana forma i już wszystko wygląda inaczej. W połączeniu z: "co mogę najlepszego w tej sytuacji zrobić?" zacznie kierować Twój umysł i uwagę w kierunku szukania rozwiązań. "Dlaczego i jak?" będą umiejscowione w pozytywnej formie zadawania pytań.

Kieruj umysł i uwagę na rozwiązania

A nie na pogłębianie istniejącego już problemu, ponieważ on już tak po prawdzie jest. Tego, czego w tej sytuacji nie ma, to rozwiązanie - i na tym trzeba się skupić. Dobrze ponownie wspomnieć o czymś, o czym była już mowa, ponieważ jest to warte wzięcia pod rozwagę. Tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, czy w dalszym ciągu będziesz się kierował pytaniami typu: "dlaczego mi się to przytrafiło?" i "jak mogło się to stać?", czy może zmienisz je i Twoim priorytetem będzie znalezienie wyjścia z sytuacji i sensownej odpowiedzi.

Masz zamiar zmienić swoje życie na lepsze? Chcesz, żeby coś się zmieniło? To zmień pytania, jakie sobie zadajesz i skup się na szukaniu rozwiązań.