Jak uczyć się efektywnie?

Efektywna naukaCo lubi nasz mózg? Jak polepszyć swoje wyniki? Co zrobić, by nawet krótka powtórka przed egzaminem przyniosła efekty?

Angażuj zmysły

Nauka powinna angażować nie tylko nasz mózg. Powinniśmy być całkowicie skupieni na tym, co czytamy lub piszemy. Jednoczesne słuchanie muzyki tylko rozprasza. Jednak rytmiczne stukanie długopisem, czy wyśpiewywanie regułek może pomóc w zapamiętywaniu. Musisz wiedzieć, co aktualnie robisz. Gdy czytasz skupiaj wzrok na danym fragmencie tekstu, tak jakbyś próbował zrobić swoimi oczami zdjęcie. Na klasówce przypominasz sobie, co "fotografowałeś" i znasz już odpowiedź. Angażuj również słuch. Głośno powtarzaj to, co trudno Ci zapamiętać. Włącz jak najwięcej zmysłów, by utrwalić materiał. Jeśli masz możliwość, zrób doświadczenia. Gdy uczysz się o składnikach odżywczych, zjedz jajko (jest bogate w witaminy)i pomyśl nad tym, czego dostarczyłeś swojemu organizmowi i na co to może wpłynąć.

Odżywiaj mózg

Warto pamiętać, że dieta jest bardzo istotna dla pracy mózgu, który z kolei jest napędzany przez cukier. Co trzeba jeść, żeby łatwiej zapamiętywać? Banany, orzechy, kostka czekolady (nie tabliczka!) mogą sprawić, że nauka stanie się przyjemniejsza. Podobne działanie mają ziarna słonecznika, czy suszone owoce. Jednak najważniejsze, by jeść zdrowo nie tylko wtedy, gdy czeka nas egzamin. Wtedy nasz mózg zawsze pracuje na pełnych obrotach i zapamiętujemy nie tylko to, czego uczymy się do klasówki.

Podziwiaj świat

Chłoń wszystko, co dzieje się obok Ciebie. Znajomy był chory? Na co? Jakie były objawy? Co mu pomogło? Będziesz wiedział nie tylko, co napisać na klasówce, ale również jak się zachować w razie podobnej sytuacji. Oglądaj wiadomości, a gdy masz chwilę czasu włącz program informacyjny, w którym rozpatrywane są nawet szczegóły. Możesz „przypadkowo” dowiedzieć się wielu rzeczy o polityce, czy prawie. Rozmawiaj z ludźmi, a przy okazji zyskasz znajomych, na których zawsze możesz liczyć. Ktoś, kto interesuje się ekonomią, może sprawić, że ta nauka zaciekawi również Ciebie, a znajomy sportowiec zachęci Cię do aktywnego trybu życia.

Uaktywnij mózg

Ruch to zdrowie. Nie siedź w miejscu. Masz chwilę czasu? Może warto wybrać się na spacer, odświeżyć mózg i wrócić do pracy z podwojoną siłą. Spróbuj specjalnych ćwiczeń, którymi możesz wypracować koncentrację. Mogą to być ćwiczenia rozwijające mózg – np. liczenie od 100 do 0, ale z pominięciem liczb podzielnych przez 4. Możesz spróbować także ćwiczeń fizycznych, na przykład podnosząc lewą nogę ugiętą w kolanie dotknij go łokciem prawej ręki. Takie proste zadanie zajmie tylko chwilę, ale gdy spędzisz aktywnie 15 minut każdego dnia, zobaczysz efekty nie tylko na ciele, ale również w sprawności swojego umysłu.

Dbaj o siebie

Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu. Wysypiaj się, nie zarywaj nocek na naukę, bo niewiele zapamiętasz, a w dzień egzaminu będziesz zbyt zmęczony, by napisać to, co już umiałeś. W wolnym czasie, dużo czytaj, korzystaj z Internetu w mądry sposób, odwiedzaj Wikipedię nie tylko wtedy, gdy potrzebujesz pracy domowej. Rozwiązuj krzyżówki, sudoku, zagadki, ułóż kostkę Rubika, graj w memory, warcaby, szachy. Nie pozwól, by Twój mózg się nudził i cały czas go rozwijaj, wymyślając nowe zadania. Zagraj na instrumencie, nawet jeśli mają to być zwykłe dzwonki. Jeśli jesteś humanistą, usiądź nad zadaniem z matematyki. Zabaw się w czytanie do góry nogami. Nie nudź się i ucz efektywnie.

Coaching, czyli sztuka zadawania pytań

CoachingModne ostatnio słowo, jakim stał się coaching, przewija się nie tylko przez łamy periodyków skupionych na tematyce personalnej. Coraz częściej pojawia się

Popraw swoją produktywność - 7 sposobów

ProduktywnośćStosując kilka sprytnych trików jesteś w stanie robić więcej w krótszym czasie. Realizację możesz zacząć od teraz.