Język obcy nie taki obcy - czyli jak efektywnie uczyć się języków?

Języki obceNauka języków obcych to umiejętność, której opanowanie zależy od naszych wysiłków i jedynie częściowo od wrodzonych predyspozycji. Czas, w jakim przyswoimy sobie obcą mowę jest kwestią przyjętej metody nauki.

Bardzo dobrą i naturalną metodą jest pójście za przykładem każdego dziecka, które przez wczesne lata życia głównie wsłuchuje się w obcą dla siebie mowę, aby dopiero potem zacząć wypowiadać pierwsze słowa, budować coraz bardziej złożone zdania. Gramatyki uczy się nieco instynktownie, dopiero w szkole przychodzi czas na usystematyzowanie wiedzy.

Nauka obcego języka przez osobę dorosłą powinna przebiegać według podobnego schematu. Otaczanie się językiem, słuchanie zagranicznego radia, oglądanie telewizji - takie działania przyniosą o wiele bardziej pozytywny skutek niż mozolne wkuwanie słówek lub dialogów, po to aby uzyskać poziom B1. Umiejętność posługiwania się danym językiem nie polega na postępowaniu podług instrukcji obsługi. Udzielanie naturalnej i spontanicznej odpowiedzi w codziennych sytuacjach, swobodne wyrażanie swojej opinii, przeprowadzanie dyskusji - to jedynie niektóre z rozlicznych korzyści, jakie przypadną nam w udziale opanowując daną mowę. Jeśli chcemy, aby tak się stało, musimy podążać za poniższymi wskazówkami.

1. Słuchanie i mówienie

Bardzo często w szkołach nie docenia się tego, jak ważne w procesie nauki jest słuchanie i mówienie w danym języku. Zamiast tego, nauczyciele skupiają się na zasadach gramatyki oraz poznawaniu nowych słówek. Jest to dość spory błąd - słuchanie (przy jednoczesnym skupianiu się na treści wypowiedzi) oraz mówienie (pomimo popełniania błędów) posiadają tak samo istotne role w procesie nauki języka, co poznawanie zasad gramatycznych. Oczywiście, gramatyka jest bardzo ważnym elementem każdego języka, gdyż pozwala zrozumieć chociażby sposób budowania zdań. Jednak na samym początku nauki, jej rola jest przeceniana.

2. Regularność

Stopniowe poznawanie języka jest bardzo ważnym czynnikiem, który pozwoli na jego dobre poznanie. Brak systematyczności sprawia, że nauka obcego języka nigdy nie przyniesie szybkich rezultatów. Wystarczy poświęcić jedynie pół godziny dziennie, aby proces przyniósł efekty już po kilku miesiącach. Jeżeli brak nam czasu, to warto wykorzystać nudną podróż autobusem, czekanie w długiej kolejce do podszkolenia zdolności językowych.

3. Zwalczanie nudy i stresu

Wiele osób nie próbuje nawet mówić w obcym języku w obawie przed popełnianiem błędów. To bardzo duży błąd, który blokuje naszą aktywną rolę w wykorzystaniu naturalnych zdolności oraz wiedzy na temat danego języka. W pozbyciu się blokady językowej pomoże czytanie na głos, powtarzanie zdań, słówek, wypowiedzi. Jeżeli oswoimy się z dźwiękiem własnego głosu oraz przyjmiemy do świadomości fakt, że pomyłki zdarzają się nawet najlepszym, wtedy aktywne posługiwanie się językiem przyjdzie nam z łatwością. W nauce języka ważne jest również niezniechęcanie się – nudne materiały powinniśmy odrzucić na bok, i zacząć czytać lub słuchać o tym, co nas naprawdę interesuje.

Stosując się do powyższych zasad, sami zobaczymy, że nauka języka obcego może przynieść wiele radości. Przede wszystkim jest to jednak korzyść, którą doceniają pracodawcy. Ponadto, jak wynika z badań naukowych, uczenie się obcych języków sprawia, że nasz mózg jest odporny na starzenie się, a my sami cieszymy się lepszą pamięcią.

Skup aut - wszystko co trzeba wiedzieć

Skup autKażdy z nas sprzedając samochód ma nieco inne priorytety. Niektórym zależy na jak najwyższej cenie, a innym na czasie sprzedaży. W zależności od naszych c

Praca, którą polubisz

PracaCzy musisz decydować się na pracę, której nie chcesz, byleby tylko przeżyć? Wcale nie. Praca, którą się lubi to wcale nie nieosiągalny owoc. Jest w Twoim