Kurs HDS - najważniejsze informacje

Hydrauliczny dźwig samochodowyHydrauliczne Dźwigi Samochodowe, to dość specyficzna forma dźwigu. Ze względu na niewielkie rozmiary, mogą one wykonać szereg prac, niedostępnych dla innych rodzajów dźwigów. I choć praca na nich wydaje się prosta i nie skomplikowana, to jednak wykorzystywanie ich w codziennej pracy, wiąże się z koniecznością zdania odpowiednich uprawnień. Co zatem warto wiedzieć, zanim przystąpimy do takiego kursu?

Co potrzebujemy, by zapisać się na kurs HDS?

Odpowiednia dokumentacja, to połowa drogi do sukcesu. Zanim przystąpimy do jakiegokolwiek kursu (nie ważne, czy jest to wózek widłowy, żuraw HDS czy cokolwiek innego), musimy odpowiednie dokumenty posiadać. W przypadku kursu na HDS, są to:

  • 1. Zgłoszenie w formie dokumentu - jest ono niezbędne, gdyż jest niejako potwierdzeniem chęci odbycia wspomnianego kursu i zapłaty za niego.
  • 2. Dowód osobisty - jest wymagany, w celu prawidłowej identyfikacji osoby chętnej do podjęcia kursu.
  • 3. Zaświadczenie od lekarza - jest świadectwem, w którym lekarz zaświadcza, że dana osoba może zarówno odbyć tenże kurs, jak również pracować na tym stanowisku. Jednak w przypadku Hydraulicznych Dźwigów Samochodowych, wymagania lekarskie nie są zbyt wygórowane.

O czym powinniśmy pamiętać - czyli informacje dodatkowe

Podmiot prowadzący dane kursy na żuraw HDS, może przyjąć zgłoszenie najczęściej w formie pisemnej. Jednak większość podmiotów, decyduje się również na udostępnienie drogi telefonicznej i mailowej. W ten sposób, komunikacja z kandydatem do szkolenia, jest znacznie szybsza i wygodniejsza dla obydwu stron.

Obowiązki podmiotu szkolącego w zakresie obsługi dźwigów HDS

Podmiot przeprowadzający szkolenie, powinien zadbać o odpowiednią kadrę szkolącą. Powinny to być osoby nie tylko wykształcone w tym kierunku, ale też posiadające odpowiednie doświadczenie. Jest to konieczne, by przekazać kursantom, co może wydarzyć się w sytuacji awaryjnej, której podręczniki i poradniki nie muszą opisywać.

Podmiot przeprowadzający szkolenie z zakresu obsługi urządzeń takich jak żuraw HDS, powinien również zadbać o odzież ochronną dla osób szkolących się. Przede wszystkim chodzi tu o kask - jest on najważniejszym elementem ubioru ochronnego. Pamiętajmy, że dźwigi samochodowe są bardzo niebezpieczne dla naszych głów.

Warto poszukać takiej jednostki przeprowadzającej szkolenia, która współpracuje z Urzędami Pracy. W przypadku takich kursów jak żuraw wieżowy czy żuraw HDS, jest to szczególnie istotne. Są to bowiem kursy specjalistyczne, przygotowujące do pracy na konkretnym stanowisku. Z drugiej strony, współpraca z Powiatowymi Urzędami Pracy, będzie też wiązać się z możliwością skorzystania z kursu za darmo - w ramach dofinansowania ze strony PUP.

Pamiętajmy, że kursy na żuraw HDS, również kończą się egzaminem państwowym, przeprowadzanym przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jeśli chcemy zdać egzamin, wybierzmy taki podmiot, który da nam możliwość profesjonalnego przygotowania się nie tylko do egzaminu, ale przede wszystkim - do pracy w zawodzie. Najważniejsze jest przecież nasze bezpieczeństwo.

Żurawie HDS - zastosowanie

Żurawie HDS - zastosowanieŻuraw HDS, to specyficzna forma dźwigu, która przydaje się wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie może dotrzeć klasyc