Kurs żurawie wieżowe

Żurawie wieżowe SzczecinKurs na żurawie wieżowe

Kurs na żurawie wieżowe, pozwala na obsługę wszystkich rodzajów takich żurawi. Nie obejmuje on jednak takich urządzeń dźwigowych, jak na przykład żuraw HDS. Tutaj są potrzebne zupełnie inne uprawnienia, gdyż w tym przypadku stanowisko pracy, ma zupełnie inną specyfikę niż w przypadku żurawi wieżowych.

Jeśli decydujemy się na taki kurs "na własną rękę", musimy być przygotowani na dosyć dalekie wyjazdy. Może się okazać, że miejsce przeprowadzenia zarówno kursu jak i egzaminu, będzie znacznie oddalone od naszego miejsca zamieszkania.

Część teoretyczna kursu

W części teoretycznej kursu zostaniemy poinformowani, jak działa żuraw wieżowy i jaka jest specyfikacja jego pracy. Ze względu na to, że mamy tu do czynienia z wbrew pozorom dosyć prostą konstrukcją, przekazywane nam informacje nie powinny należeć do zbyt skomplikowanych.

Zostaniemy przeszkoleni co do budowy takiego dźwigu. Dowiemy się po co służą konkretne jego elementy i jak ma się w jego przypadku sytuacja z udźwigiem maksymalnym i długością wyciągu.

Zostaniemy również z grubsza poinformowani o tym, jak wygląda stawianie takiego żurawia, jego codzienna praca, no i rzecz jasna - jakie niebezpieczeństwa wiążą się z pracą na nim.

Kwestie BHP

Następnie zostaniemy poinformowani o wszystkich kwestiach BHP, związanych z tym stanowiskiem. Jakby nie patrzeć, praca ta jest zadaniem dość specyficznym, choćby ze względu na wysokość na której się znajdujemy.

W ramach szkolenia z zakresu BHP, zostaniemy również poinformowani o tym, jakie zabezpieczenia wyżej wymienione dźwigi posiadają, zarówno od strony mechanicznej jak i elektrycznej. Dowiemy się również, jak z nich korzystać, by praca na tym stanowisku była dla nas bezpieczna.

Część praktyczna kursu

Każde szkolenie, zarówno na żuraw wieżowy jak i żuraw HDS, musi obejmować zajęcia praktyczne. Specyfika miejsca pracy wymaga, by były to zajęcia bezpośrednio na budowie, w jak najbardziej realistycznych warunkach pracy.

Podsumowując, operator żurawia wieżowego, to stanowisko wymagające posiadania odpowiednich kwalifikacji. Ich zdobycie nie jest aż takie proste, gdyż wiąże się z zapoznaniem się z dość szerokim materiałem merytorycznym i z odpowiednimi umiejętnościami manualnymi.

Żuraw wieżowy - zastosowanie

Żuraw wieżowyŻurawie wieżowe są jednymi z największych dźwigów. Wysokość podnoszenia, którą mogą osiągać to nawet 120 metrów, a udźwig to nawe