Popraw swoją produktywność - 7 sposobów

ProduktywnośćStosując kilka sprytnych trików jesteś w stanie robić więcej w krótszym czasie. Realizację możesz zacząć od teraz.

1. Jeśli to, co masz do zrobienia zajmie Ci mniej niż 3 minuty - zrób to od razu

Nie warto odwlekać drobnych czynności jak poskładanie ubrań, umówienie wizyty u dentysty czy podlanie roślin. Pozwoli to uniknąć skumulowania obowiązków i uporządkuje przestrzeń wokół ciebie.

2. Planuj

Rób listy rzeczy do zrobienia, obowiązków domowych czy zadań w pracy. Kluczem do osiągnięcia dobrej wydajności jest świadomość tego, co należy wykonać. Dzięki temu jesteś w stanie nie tylko lepiej zorganizować swój czas, ale też przestajesz zapominać o istotnych sprawach. Przy wykonywaniu listy zadań warto zastanowić się co jest priorytetem a co może poczekać.

3. Uporządkuj swoje otoczenie

Zdarza ci się siąść do pracy po czym 3 minuty szukać długopisu? Albo otworzyć skrzynkę mailową, by napisać do współpracownika i przez dobrych parę minut usuwać niechciane wiadomości? Jeśli tak - czas na porządki. W przypadku biurka warto zaopatrzyć się w organizery dokumentów i pojemniczki na akcesoria. Zapewni to większą przestrzeń, ale też sprawi, że twoja uwaga nie będzie rozpraszać się na bałaganie dookoła. Z kolei w skrzynce mailowej warto utworzyć foldery z podziałem na kategorie i archiwizować przeczytane wiadomości. Pamiętajmy też, że w każdej chwili możemy wycofać subskrybcję treści, które już nas nie interesują, klikając na link u dołu wiadomości.

4. Wykonuj zadania jedno po drugim

Multitasking może i brzmi dobrze, ale badania wykazały, że większość osób robiąc kilka rzeczy na raz traci w istocie więcej czasu niż gdyby skupiały się po kolei na osobnych czynnościach. Skoncentrujmy więc całą swoją uwagę na jednej aktywności.

5. Znajdź czas dla siebie

Po pracy warto zająć się tym, co naprawdę sprawia nam przyjemność i relaksuje. Spacer? Wieczór z książką? Domowe spa? Oderwanie od stresu bardzo dobrze zrobi naszej produktywności a jeszcze lepiej, gdy oprócz oglądania seriali w internecie wybierzemy się na jogę albo bieganie. Ruch jeszcze bardziej poprawi twoje samopoczucie i doda energii do działania.

6. Doskonal komunikację

Nieważne czy pracujesz w firmowym zespole czy po prostu dzielisz obowiązki domowe z partnerem - zawsze warto postarać się, by nasze komunikaty były precyzyjne. Wówczas łatwiej o efektywną współpracę i sprawiedliwy podział zadań. Nie bierz wszystkiego na siebie, czasem lepiej zrobić mniej a porządnie i na czas. Pamiętaj też, że w komunikacji równie ważna co mówienie jest umiejętność słuchania innych.

7. Wykorzystaj dostępne narzędzia

Sprawdź wtyczkę do przeglądarki Chrome "StayFocusd" i ogranicz czas spędzany na przeglądaniu stron internetowych. A jeśli podobny problem dotyczy Facebooka przetestuj "News Feed Eradicator". Inną przydatną aplikacją jest "Pocket", dzięki której zapiszesz dowolne strony internetowe, artykuły czy filmy, by móc powrócić do nich w dowolnym momencie, na jakimkolwiek urządzeniu. Możesz też porządkować interesujące treści przy pomocy tagów i oznaczać ulubione linki.

Coaching, czyli sztuka zadawania pytań

CoachingModne ostatnio słowo, jakim stał się coaching, przewija się nie tylko przez łamy periodyków skupionych na tematyce personalnej. Coraz częściej pojawia się

Jak uczyć się efektywnie?

Efektywna naukaCo lubi nasz mózg? Jak polepszyć swoje wyniki? Co zrobić, by nawet krótka powtórka przed egzaminem przyniosła efekty?