Skup aut - wszystko co trzeba wiedzieć

Skup autKażdy z nas sprzedając samochód ma nieco inne priorytety. Niektórym zależy na jak najwyższej cenie, a innym na czasie sprzedaży. W zależności od naszych celów sprzedaży możemy wybrać jeden z trzech sposobów na sprzedaż auta. Pierwszy to oczywiście sprzedaż bezpośrednia, drugim jest pośrednictwo komisu, a trzecim, zyskujący dopiero na popularności skup aut używanych.

Jak to działa?

Skup aut używanych osobowych działa w bardzo prosty sposób. Skupuje on samochody używane po czym sprzedaje je po nieco wyższej cenie, w ten sposób generując zysk. Warto zwrócić uwagę na to, że zyskiem skupu jest różnica w cenie kupna i sprzedaży, a nie tak jak w przypadku komisu prowizja za pośrednictwo. Świadczy to dobitnie o tym, że skup samochodów za gotówkę, w przeciwieństwie do wspomnianego komisu, nie jest absolutnie pośrednikiem.

Tak naprawdę, skup można uznać za zwyczajnego kupca. Podpisanie umowy ze skupem zobowiązuje nas bowiem do zrzeczenia się praw do samochodu. Od tego momentu, stają się one własnością firmy, która tak na dobrą sprawę może zrobić z nim co chce.

Jak się skontaktować?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że dzisiaj większość spraw można załatwić przez Internet. Jak się okazuje, również sprzedaż samochodu jest do pewnego stopnia możliwa przez Internet. Oczywiście nie obejdzie się bez spotkania, jednak większość formalności załatwić można online.

Każdy szanujący się auto skup posiada swoją własną witrynę internetową, przez którą w łatwy sposób można się z nim skontaktować. Czasami na stronie dostępny jest gotowy formularz do wypełnienia, a czasami należy napisać wiadomość e-mail. Tak czy inaczej, niezbędne jest podanie podstawowych informacji odnośnie stanu technicznego samochodu, który mamy do zaoferowania:

Na podstawie naszych informacji skup samochodów używanych podejmuje wstępną decyzję odnośnie tego, czy jest zainteresowany naszym autem.

Jeśli wzbudzimy zainteresowanie, a warto zaznaczyć, że skup aut zwykle zainteresowany jest każdym samochodem, w krótkim czasie od wypełnienia formularza powinniśmy otrzymać wiadomość zwrotną lub też telefon, mający na celu umówienie spotkania na którym sfinalizujemy transakcję.

Najważniejszy etap - wycena samochodu

Oczywiście, dokładna wycena samochodu nie jest możliwa bez jego obejrzenia i szczegółowego sprawdzenia. Dlatego też, dokonywana jest ona dopiero na spotkaniu z przedstawicielami skupu. Jest to prawdopodobnie najważniejszy etap sprzedaży, gdyż to w tym momencie decyduje się ile dostaniemy za auto.

Warto zauważyć, że jedno i to samo auto osobowe każdy skup aut używanych może wycenić nieco inaczej. Dlatego też, szczególnie jeśli nie do końca jesteśmy zadowoleni z kwoty jaką nam zaoferowano, powinniśmy sprawdzić kilka firm, zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z jednego z nich. Należy pamiętać, że w momencie dokonywania wyceny nie jesteśmy jeszcze do niczego zobowiązani. Możemy więc bezkarnie zrezygnować ze współpracy z danym podmiotem.

Umowa i co dalej?

Jeśli zaakceptujemy cenę, jaką po dokonaniu przeglądu samochodu zaoferuje nam skup przechodzimy do ostatniego już etapu, czyli do podpisania umowy. Jest to standardowa umowa sprzedaży samochodu, w której zrzekamy się pełnych praw do niego na rzecz firmy skupującej pojazdy.

Skup aut za gotówkę zwykle posiada dział prawny który zajmuje się przygotowaniem odpowiedniej umowy. Koniecznie trzeba przeczytać uważnie taką umowę przed jej podpisaniem. Jeśli klient ma jakieś uwagi i chce wnieść poprawki do umowy, skup przeważnie się na to zgadza.

Niewątpliwie dużym plusem sprzedaży auta w skupie jest to, że zaraz po podpisaniu odpowiedniej umowy otrzymujemy pieniądze do ręki. Nie interesuje nas zupełnie to co stanie się z samochodem po podpisaniu umowy, gdyż pieniądze otrzymujemy niezależnie od tego jak szybko uda się skupowi znaleźć kupca i ile będzie on gotowy zapłacić.

Jakie samochody kupuje skup aut używanych?

Niektórzy mają błędne przekonanie odnośnie działalności auto skupów, przez co nie korzystają z ich usług. Rzecz w tym, że wiele osób jest przekonanych, że ich auto jest w zbyt słabym stanie technicznym, aby skup był nim zainteresowany. Jest to jak najbardziej błędne rozumowanie, gdyż wyraża on zainteresowanie praktycznie wszystkimi samochodami, nawet tymi solidnie zużytymi, które wymagają renowacji, czy samochodami powypadkowymi.

Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że w im gorszym stanie technicznym jest samochód, tym gorzej firma go wyceni. Jednakże, praktycznie zawsze zaoferuje nam jego kupno pomimo złego stanu technicznego. Tak więc często to skup jest jedynym miejscem, w którym posiadacze takich samochodów mogą otrzymać satysfakcjonujące pieniądze za swoje auto.

Realny zarobek

Warto mieć na uwadze, że za pojazd sprzedawany w skupie zwykle nie otrzymamy takiej samej kwoty jak w sprzedaży bezpośredniej. Rzecz jasna będzie ona nieco zaniżona. Jest to jednak oczywiste, gdyż właśnie dzięki temu zaniżeniu skup osiąga zysk. Mimo wszystko warto nieraz sprzedać go nieco taniej, gdyż pozwala to zaoszczędzić wiele, również cennego czasu.

Język obcy nie taki obcy - czyli jak efektywnie uczyć się języków?

Języki obceNauka języków obcych to umiejętność, której opanowanie zależy od naszych wysiłków i jedynie częściowo od wrodzonych predyspozycji. Czas, w ja

Praca, którą polubisz

PracaCzy musisz decydować się na pracę, której nie chcesz, byleby tylko przeżyć? Wcale nie. Praca, którą się lubi to wcale nie nieosiągalny owoc. Jest w Twoim