Stres przed wystąpieniami publicznymi - jak sobie z nim radzić?

StresStres przed wystąpieniami publicznymi odczuwa bardzo duża część osób - zarówno tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia w tego typu aktywności, jak i tych, które ze względów zawodowych muszą regularnie prowadzić przemówienia, prezentacje czy wykłady. Problem ten w wielu przypadkach jest tak duży, że może skutecznie obniżyć jakość wystąpień publicznych. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, które mogą znacząco ograniczyć negatywne efekty stresu.

Praktyka czyni mistrza

W niemal każdej dziedzinie życia działa zasada mówiąca, że wielokrotne powtarzanie danej czynności pozwala organizmowi się do niej przyzwyczaić i po pewnym czasie przestać reagować w nieprzewidywalny sposób. Stres jest reakcją, którą odczuwa organizm w przypadku różnego rodzaju zagrożeń - wielokrotne i regularne próby przełamania strachu mogą skutecznie zniwelować stres przed wystąpieniami publicznymi. W rzeczywistości nie trzeba regularnie przeprowadzać przemówień przed wieloosobowym zgromadzeniem ekspertów, wystarczy nieco praktyki przy znajomych nam osobach, grupie studentów czy rodzinie. Przyzwyczajenie pozwala nieco zredukować reakcje organizmu, które w przypadku poważnego wystąpienia mogą być kłopotliwe i nieprzyjemne.

Dobre przygotowanie jako podstawa wystąpienia

Niektóre osoby niemal do perfekcji opanowały prowadzenie wszelkiego rodzaju przemówień publicznych, są w stanie w każdej chwili podać odpowiednie argumenty lub zwyczajnie improwizować. Wynika to po części z cech charakteru lub wielu lat praktyki. Niestety, większość osób, które nie radzą sobie ze stresem podczas przemówień publicznych, mogą szybko zapomnieć, o czym mają mówić, nie potrafić dobrze przekazać myśli lub zacząć się plątać w wypowiedzi. Odpowiednie przygotowanie wystąpienia jest więc podstawą, która może skutecznie dodać pewności siebie. Należy zwrócić uwagę na przygotowaną prezentację (jeśli taka ma się odbyć), własne notatki oraz kompleksowe zrozumienie tematyki wystąpienia. Najgorszą z możliwości jest - niestety, wciąż praktykowane - nauczenie się na pamięć przemówienia, która w większości kończy się jeszcze większym stresem. Jeśli dogłębnie zaznajomimy się z tematyką przemówienia, kilkakrotnie je powtórzymy (najlepiej przy drugiej osobie z rodziny lub znajomych) istnieje większe prawdopodobieństwo, że łatwiej poradzimy sobie ze stresem.

Każdy popełnia błędy

Przed wystąpieniem publicznym warto uzmysłowić sobie, że każda z osób, która nas słucha jest tylko człowiekiem i drobne przejęzyczenie, dłuższa pauza czy nie do końca odpowiednie stylistycznie zdanie nie skreśla nas jako prezenterów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nikt nie zauważy drobnego błędu lub - w najgorszym wypadku - zauważy, ale z pewnością jej nie skomentuje. Takie rzeczy zwyczajnie się zdarzają nawet najlepszym. Ważne, aby popełniony błąd merytoryczny czy logiczny skorygować a słowny - zostawić w spokoju i prezentować dalej. Świadomość, że przemawiamy do takich samych osób, jakimi jesteśmy my, skutecznie niweluje stres i pozwala na łatwiejsze przeprowadzenie prezentacji.

Zajęcia dodatkowe, które pomogą w niwelowaniu stresu

Stres, jako reakcja obronna organizmu, zwykle ma swoją przyczynę. Może to być problem z wyraźnym mówieniem, brak pewności siebie, brak doświadczenia w takich sytuacjach, problemy językowe (jeśli przemawiamy w języku obcym) czy problemy z niewielkim zasobem słów. Dzisiejsza oferta dodatkowych szkoleń może nam pomóc w przezwyciężeniu stresu. Różne przedsiębiorstwa i organizacje prowadzą szkolenia z wielu dziedzin kompetencji miękkich, w tym również z wystąpień publicznych. W przypadku, kiedy żaden inny sposób nie przynosi odpowiednich rezultatów, warto przejrzeć ofertę wydarzeń, które często są bezpłatne, a mogą skutecznie podnieść nasze możliwości oratorskie i skutkować mniejszymi reakcjami stresowymi podczas wystąpień publicznych.

Aby zniwelować stres podczas przemówień publicznych należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Odpowiednie przygotowanie przemówienia to podstawa, którą powinien kierować się każdy, bez względu na to, jak duże posiada doświadczenie. Drugim krokiem jest praktyka - jak najczęstsze przemawianie na forum większej grupy osób: w kołach zainteresowań, fundacjach, zrzeszeniach czy nawet wśród znajomych. Trzecim krokiem jest zwiększenie kompetencji miękkich podczas ukierunkowanych na ten cel warsztatach lub szkoleniach. I najważniejsze - świadomość, że słuchają nas tacy sami ludzie, jakimi jesteśmy my to już połowa sukcesu.