Zwiększanie możliwości zapamiętywania

Zwiększanie możliwości zapamiętywaniaWiele mówi się o zwiększaniu pamięci swojego mózgu. Powstało wiele technik i trików które mają rozwijać możliwości naszego mózgu. Niektóre z nich okazały się mitami a inne prawdą są też takie które do dziś budzą kontrowersje jeżeli chodzi o ich działanie.

Prawdą jednak jest, że istnieje możliwość zwiększenia pamięci naszego mózgu poprzez określone zachowania czy triki. Na początek może jednak warto powiedzieć co szkodzi naszemu mózgowi. Do jednych z najbardziej szkodliwych rzeczy należy stres.

Nie chodzi jednak o taki stres z którym spotykamy się codziennie. Mowa jest raczej o przewlekłym stresie, trwającym dłuższy okres czasu. Związanym często z problemami życia codziennego. Przewlekł stres może spowodować nieodwracalne w skutkach uszczerbki dla naszego mózgu. Innym czynnikiem który równie niekorzystnie wpływa na nasz mózg są papierosy. Dym tytoniowy nie jest sojusznikiem naszego mózgu. Jednak skutki działania papierosów można cofnąć. Jak dowodzą naukowcy porzucenie palenia już po dwóch tygodniach powoduje, że nasz mózg powraca do starej dobrej formy.

Tyczy się to jednak tylko mózgu bo jak wiadomo palenie zabija. Wracając jednak do tematu jednym z mitów twierdzącym, że zwiększa on efektywność naszego mózgu jest muzyka klasyczna a już w szczególności barokowa. Mit ten ma swoich przeciwników ale też i zwolenników. Na ogół nie zostały jednak opublikowane badania dowodzące, że muzyka barokowa działa na nasz ośrodek myślenia i zwiększa jego wydajność. Prawdą natomiast jest, że muzyka klasyczna uspokaja i pozwala się zrelaksować. Badania dowiodły natomiast, że pozytywnie wpływa granie na jakimkolwiek instrumencie. Warunek jest jeden musi to być dłuższy okres czasu. Kolejnym czynnikiem pomagającym zwiększyć zapamiętywanie naszego mózgu jest aktywność fizyczna w szczególności jazda na rowerze i ćwiczenia fizyczne pod warunkiem jednak, że wykonujemy je przez minimum 10 minut dziennie. Kolejnym czynnikiem jest kontakt społeczny który do pewnego momentu zwiększa pamięć.

Sugeruje się aby ten kontakt trwał przynajmniej 15 minut dziennie. Podsumowując oprócz wielu mitów z których przytoczony tu został tylko jeden są też i twarde dowody podparte badaniami które pokazują że zwiększanie możliwości zapamiętywanie naszego mózgu są możliwe.

Coaching, czyli sztuka zadawania pytań

CoachingModne ostatnio słowo, jakim stał się coaching, przewija się nie tylko przez łamy periodyków skupionych na tematyce personalnej. Coraz częściej pojawia się

Popraw swoją produktywność - 7 sposobów

ProduktywnośćStosując kilka sprytnych trików jesteś w stanie robić więcej w krótszym czasie. Realizację możesz zacząć od teraz.